Diş Estetiği

Dişlerimiz bizim için oldukça önemlidir. Çünkü dişlerimizin görünümündeki en ufak bir problem bile sosyal hayatımızı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Güzel görünen dişler insanların yaşamına pozitif etki etmektedir. Göz alıcı bir gülümsemeniz var ise bu size son derece bir özgüven getirecek ve sosyal yönden iletişiminizi arttıracaktır. Kişinin gülüşünü etkileyen problemler; diş aralarındaki boşluklar, çarpıklıklar, koyu renkli dişler, dişetinde yaşanan sıkıntılar, rengi bozulmuş kaplamalar ve koyulaşmış dolgulardır. Diş estetiğinde en çok uygulanan yöntemler arasında lamina yani yaprak porselenler, porselen dolgular ve tam seramik kaplamalar yer almaktadır. Ayrıca yüzünüzün hangi gülümsemeye yakıştığına karar vermekte başlı başına bir durumdur. Öncelikle hekim hastanın yüzüne yakışan diş boyutunu, şeklini ve dişler arasındaki ilişkiyi inceler. Ardından ilk olarak hastadan fotoğraflar alınır ve hasta ile ortak kararlar verilerek uygulaması yapılır. Bu süreçte hastanın dişlerinin, ağzının durumuna ve hastanın istediği sonuçlar dikkate alınarak uygulama yapılır. Diş estetiklerinden bazıları diş beyazlatma, implant, ortodontik tedaviler, endodonti yani kanal tedavisi, diş hekimliği ve lazerdir. Bütün bu yöntemlerin tamamı hekimin kontrolü altındadır.

Diş estetiğinin amaçları nelerdir?

Diş estetiğinin genel amacı sağlıklı ve kişinin kendine uygun olan gülüşlerini tasarlamaktır. Formu bozuk dişleriniz var ise bu dişlerde diş düzeltme ve doğal görünüm elde etmek, bütün tedaviler sonrasında güzel bir gülümseme ile beraber sağlıklı diş ve diş etlerini ortaya çıkarmak ve estetik dişler ile gülüşler için doğal görünüm elde etmek diş estetiğinin amaçlarındandır.

İmplant tedavisi ne zaman uygulanmalıdır?

Diş estetiğinde implant tedavisi diş eksikliklerinde ve tam dişsizliklerde uygulanmaktadır. Diş eksikliklerinde uygulanan implant kaybedilen bir veya birden fazla dişiniz var ise bu dişlerin yerine uygulanmaktadır. Tam dişsizlikler de ise protezlerin tutuculuğu sağlanamıyor ise ve hastanın protezlere karşı bulantı refleksi söz konusu ise implant tedavisi uygulanmaktadır.

Dişler neden beyazlığını kaybeder ve diş beyazlatma işleminin yaş sınırı var mıdır?

Dişlerin beyaz rengini kaybetmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin başında yaşlılık, dişleri boyayan maddeler yani çay, kahve, sigara, kola vb. şeylerin tüketimi, kaplamalar, renkleşen eski dolgular, travmalar, hamilelik döneminde kullanılan antibiyotikler ve florit tüketimi gelmektedir. Diş beyazlatma işlemi çoğu kişiye uygulanabilir fakat sinir yapısı henüz uygun olmayacağı için 16 yaşından küçüklere tavsiye edilmemektedir. Ayrıca hamilelerin ve aşırı diş hassasiyeti yaşayan kişilerin de diş beyazlatma tedavisini yaptırmamaları gerekmektedir.

Kanal tedavisini gerektiren durumlar nelerdir?

Dişler zamanla genişleyen çürüklere sahip ise ilk başta hafif ve zamanla şiddetlenen ağrılar yaşayabilirsiniz. Diş yapısının içerisinde pulpa, kan, lenf dokusu ve sinir bulunmaktadır. Pulpa zarar görür, kendini yenileyemez ve tedavi edilemezse ölür ve de büyük bir iltihap oluşturur. Kanal tedavisi yöntemi ile hastalanan pulpa bulunduğu yerden uzaklaştırılır ve tedavi edilir. Kanal tedavisi en az seansla sonuçlandırılmalıdır.

Hangi durumlarda ortodonti yapılır?

Ortodonti diş ve yüz bozukluğunuz var ise bu süreçte devreye giren teşhis ve tedavi yöntemidir. Ortodonti tedavisinde genellikle braket gibi düzenleyici aparatlar kullanılmaktadır. Bu aparat düzenli olarak kullanıldığında diş bozuklukları kapatılır, dişler düzeltilir, çene kapanış bozukluğu giderilir, diş ve dudaklar düzgün bir şekilde hizalanır.

Este Focus Whatsapp

Contact Us!