Implant Tedavisi

Yüz estetiğinin bir parçası olan dişlerin kaybı psikolojik ve sosyal problemlere sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra konuşma bozukluklarına, beslenme, sindirim sorunlarına ve dişlerin kaymasına sebep olmaktadır. Bu sebeple çekilen dişlerin yeri mümkün olduğunca kısa sürede doldurulmalıdır. Doldurma uygulaması da diş implant tedavisi ile mümkündür. Köprü protezlerinin uygulanması için diş eksikliğinin yaşandığı bölgenin yanındaki dişlerin kesilmesi gerekmektedir. Günümüz teknolojisinde ise artık sağlıklı dişlerin kesilmesine gerek olmadan yeni yapay diş kökleri yerleştirilmektedir. İmplant tedavisi titanyumdan yapılan yapay diş köklerinin ve köklerin üzerine dişin fonksiyonunu ve estetiğini taklit eden porselen yapılar uygulanarak yapılan bir tedavidir. İmplant tedavisi günümüzde çok fazla tercih edilen ve uygulanan bir yöntemdir. İmplantların çeşitli tipleri üretilmiştir fakat en fazla kullanılan tip vida şeklinde olan implantlardır. İmplant tedavisi sayesinde insanlar zamanla kaybetmiş oldukları doğal dişlerinin yerine aynı konforda olan yeni yapay dişlere sahip olmakta ve aynı konforu yeniden yaşamaktadırlar.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Diş boşluklarının yanındaki komşu dişlerin kesilmeden korunması
  • Diş boşluğunda bulunan çene kemiğinin erimesinin engellenmesi
  • Ağız hijyeni uygulamalarının daha kolay yapılması
  • Dişlerin doğal dizisindeki gibi tek tek yapılabilmesi ve bu sayede hijyenin artması
  • Daha iyi çiğneyebilme
  • Her istediğini yiyebilme
  • Daha estetik bir görünüm
  • Daha mutlu bir sosyal hayat
  • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı beslenme gibi avantajları bulunmaktadır.

Her hastaya implant tedavisi yapılabilir mi?

İmplant vidalarının belirli bir kalınlık ve genişlikleri bulunmaktadır. Bu sebeple de implant konulması gereken bölgenin çene kemiğinin vidayı kabul edecek yükseklikte, genişlikte ve kalitede olması gerekmektedir. İmplant tedavisinin öncesinde ve implantın ağızda kaldığı süre boyunca dişetlerinin de sağlıklı olması gerekmektedir. İmplant öncesinde hastanın genel sağlık durumu iyi ve uygulamayı engelleyecek bir durumu yok ise implant tedavisi başarıyla uygulanabilmektedir.

İmplant tedavisi yapılırken acı hisseder miyim?

İmplant tedavisi yapılırken uygun olan anestezi yöntemi uygulandığında herhangi bir ağrı ve acı hissetmezsiniz. İşlem anında hastanın tercihine göre genel veya lokal anestezi yöntemi kullanılmaktadır. İmplant yerleştirildikten sonra akşamında duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile önlenebilmektedir. Tedavi tamamlandıktan sonra implantların varlığını bile hissetmez, kendi var olan dişlerinizden herhangi bir farkını anlamazsınız.

İmplant tedavisinden sonra çok ağrım olur mu?

İmplant tedavisinden sonra uzun süreli ağrıların oluşması nadiren de olsa rastlanan bir durumdur. Başarılı ve uygun ortamda uygulanan bir implant tedavisinin ardından uzun süreli bir ağrı yaşanmamaktadır. Hafif ağrıların yaşanması normal bir durumdur.

İmplant tedavisi yaptırdım. İmplantlarımı ne kadar süre kullanabilirim?

İmplantların ömrü çok uzundur. Ağzınızda otuz yıldan fazla bir süre boyunca sorunsuz bir şekilde kaldığı görülmektedir. İmplantların ömrü birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hastanın sağlığı ve diş implantlarına iyi bakılması bunlardan bazılarıdır. Bu etkenlere dikkat edildiği taktirde implantlar bir ömür boyunca kullanılabilirler.

Este Focus Whatsapp

Contact Us!